10 potravín, z ktorých nechudneme, ale priberáme: Najviac v oblasti brucha!

16.02.2014 12:24

 V snahe schudnúť a zbaviť sa prebytočných tukových vankúšov za každú cenu si často stanovíme nesprávne stravovanie. Hoci sa vyhýbame kalorickým jedlám a myslíme si, že chudneme, opak je pravdou. Toto je 10 potravín, ktoré nie sú také „nevinné“, ako na pohľad vyzerajú!

1. Ryžové sucháre

Ryžové sucháre pozná nejeden z nás. Pri neuváženom chudnutí je to prvá potravina, po ktorej človek siahne. Ryža alebo kukurica, z ktorej sú tieto chlebíky vyrobené, je však upravená vysokým tlakom a má tiež vysoký glykemický index. Hladina cukru síce prudko stúpne, no následne klesá a vyvoláva v človeku hlad.

2. Rybací šalát v jogurte

Ryby obsahujú omega-3 mastné kyseliny, ale rozhodne nie tie, ktoré nájdete v kelímku s majonézou. Dokonca ani náhradné riešenie rybacieho šalátu v jogurte, ktorý sa javí ako nízkotučný vám nezabezpečuje menej kalórií. Paradoxom je, že niekedy nájdete v zložení viac ako pri šaláte s majonézou.

3. Kukuričné cereálie

Jednou z najčastejších chýb a nevedomosťou sú práve cereálie. Klasické neochutené ovsené vločky nedokážu nahradiť žiadne „moderné“ fitness cereálie alebo kukuričné lupienky. Všetky sú pražené na oleji alebo je škrobové zrno narušené vysokým tlakom. Výsledný efekt je síce stúpanie hladiny cukru, ale aj rýchly pokles a pocit neovládateľného hladu. Telo si potom viac tukov ukladá, namiesto toho, aby ich spaľovalo.

4. Diétne mäsové výrobky

Mäsové výrobky, šunka alebo saláma sú často spájané s označením „diétne“. To však ešte nezaručuje, že aj také v skutočnosti sú. Opäť je dôležité pozerať na obsah týchto potravín a podiel mäsa, konzervačných látok, či špeciálnych dochucovadiel. Veľmi dôležitý je podiel soli. Čím viac jej je, tým viac sa v našom tele zadržiava voda. Nielenže z toho priberáme v oblasti brucha, ale dlhodobo sa to odrazí na našom zdraví.

5. Tvrdý syr alebo tavený syr

Aromatické a chutné, aj také sú syry. Dodávajú nám síce vápnik, ale rovnako aj tuky. Tvrdé syry nemajú dostatok vody, a tak sa z nich priberá oveľa viac, ako z tých, ktoré ho majú. Najväčšou hrozbou je tavený syr, do ktorého sa pridáva množstvo soli, konzervačných látok, či škodlivých éčok. So syrom teda nemá v skutočnosti nič spoločné a tuky, ktoré obsahuje sú rozpustné až pri veľmi vysokej teplote.

6. Sušené ovocie

Hovorí sa, že sušené ovocie pomáha na chudnutie. V skutočnosti také sušené hrušky majú v sebe až 62% cukru, hrozienka majú 59% cukru, marhule 53%, figy 48% cukru a slivky majú tiež cukor, a to 38%. To ovocie, ktoré má viac ako 50% cukru je naozaj vo veľkom množstve až škodlivé.

7. Ovocné jogurty

Jesť na raňajky jogurt nie je nič zlé. Nízkotučné alebo polotučné biele jogurty s kyslou príchuťou sú istým spôsobom „diétne“. To ale neplatí o ochutených jogurtoch. Na etiketách často nájdeme 0,1% tuku, no v skutočnosti obsahujú veľa cukru (až dvojnásobok a viac oproti bielemu jogurtu).

8. Ovocný džús

Pokiaľ sa neviete vzdať sladkého pitia, sústreďte sa na ovocné džúsy a dajte im prednosť pred kalorickými a nezdravými malinovkami. Ovocný džús je jeden z tých, do ktorých sa oplatí investovať. Pokiaľ nepijete 100% šťavu z ovocia, riskujete tiež zdravie. Do mnohých „akože“ ovocných džúsov sa pridávajú konzervačné látky a dochucovadlá, ktoré sa pravému ovocnému džúsu chcú len podobať. Aj 100% šťava z ovocia však obsahuje fruktózu a z tej sa priberá. Pite ho buď ráno alebo si ho jednoducho sami zrieďte s vodou.

9. Ovocie v konzerve

Žiť zdravšie znamená siahnuť po daroch prírody, medzi ktoré rozhodne patrí ovocie. Darmo však hľadáte jahody v zime alebo ovocie z konzervy. Má v sebe až 22% cukru, čo je v porovnaní s ovocným džúsom až dvojnásobok viac.

10. Sušienky alebo keksíky

Sladké pečivo v podobe na pohľad "neškodných" keksíkov je skvelou náhradou za jedlo, pokiaľ máte hlad a nič iné nemáte po ruke. Tieto keksíky obsahujú množstvo bielej múky, fruktózy a tuku. Pokiaľ túto energiu následne nespálite, ukladá sa veľmi rafinovane v podobe tukov.

 

...

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok