5 tipov ako sa stravovať, aby vám neubudla energia, ale len kilá

16.02.2014 13:08

 Drastické diéty nie sú dlhodobým riešením, ale len krátkodobým oklamaním tela i mysle. Úbytok energie a oslabenie imunity si vyžiada svoju daň. Toto sú tipy, ako mať vyvážené zdravie i hmotnosť tela!

 

1. Máte nepravidelnú stravu a dlhé medzery medzi jedlom

Vždy, keď ste viac ako dve hodiny bez akéhokoľvek jedla, hladina cukru v krvi vám klesá. To nie príliš dobré pre energiu. Mozog, aj každá bunka v tele je závislá od glukózy. Ak ju bunky nedostanú, začne sa všetko spomaľovať. Výsledkom je podráždenosť, nerovnováha, únava a samozrejme tiež nesústredenosť.
 
Riešenie: Majte vždy po ruke v kabelke kúsok nejakej potraviny. Či už müsli tyčinku, suchár, len obyčajnú ostrúhanú mrkvu alebo jablko.

2. Pri raňajkách zabúdate na vlákninu

Raňajky majú svoje dôležité miesto v živote ľudí. Najhorším nepriateľom sú sladké raňajky, muffiny, palacinky, koláčiky, či biele pečivo. Hoci z nich máte pocit nasýtenosti, v skutočnosti vás tieto raňajky uberajú o energiu.
 
Riešenie: Ovsené vločky s ľanovými semienkami, slnečnicovými alebo jačmeňom a orechmi. Tie sa ľahko rozpúšťajú v črevnom trakte a vytvoria akýsi filter, ktorý do určitej miery spomalí vstrebávanie cukrov a tukov.

3. Podliehate veľkému množstvu sacharidov

Málokto si uvedomuje, že naše telá fungujú čoraz viac na prítomnosti sacharidov. Na jednej strane sú sacharidy nevyhnutnou súčasťou a potrebou pre naše fungovanie – dodávajú nám energiu na pohyb i  silu. Pokiaľ sa to s nimi preháňa, hrozí nadváha, tukové vankúše i zdravotné ťažkosti.
 
Riešenie: 80% denného príjmu sacharidov by mala byť celulóza a škrob a len 20% glukóza, či fruktóza. Zdrojom dlhodobej energie je určite ryža, krátkodobej je cukor.

4. Jete (ne)správnu zeleninu

Hoci to znie čudne, neexistuje zelenina, ktorá by nebola dobrá. Problém je len ten, že ľudia jedia najviac tú, ktorá im ako tak chutí, no tá, ktorá obsahuje najviac potrebných látok je konzumovaná menej. 
 
Riešenie: Sú to najmä brokolica, ružičkový kel, kapusta, karfiol, ktoré obsahujú látky na aktivovanie proteínu. Ten vytvára mitochondrie, kde je časť buniek zodpovedných za glukózu v tele. Čím viac mitochondrií potom máme, tým rýchlejšie pracujú naše svaly a únava ide bokom.

5. Zbytočne sa vyhýbate červenému mäsu

Ak vašu stravu tvoria prevažne vegetariánske jedlá, ste „závislí“ od kávy a čaju, môžete si byť predbežne istí, že vám chýba železo. Sú to predovšetkým ženy vo veku od 20 do 49 rokov, ktoré postrádajú železo v tele. Aj keď jedia zdravo a žijú aktívne, majú málo sily a vytrvalosti.
 
Riešenie: Hovädzie mäso je najlepším zdrojom železa. Ak patríte medzi vegetariánov, môžete ho nahradiť rastlinnými surovinami ako fazuľa, či špenát. Osahujú však oveľa menej železa, a preto sa do vášho tela buď nedostane toľko alebo musíte jesť týchto surovín vo veľkom. Vďaka pomarančovému džúsu, paradajkám alebo jahodám pomáhame vstrebávať železo rýchlejšie.

 

...

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok